"Haladni kell a korral"
"Az Önök érdekében"
"Csak Te vagy aki számít!"
Ésatöbbi ésatöbbi. Ismerős szlogenek, igaz? Nem vagyok túl konzervatív, de túl újdonságkedvelő sem. Szeretem a középutat és az értelmes sebességű és irányultságú fejlődést. No de ami néhány területen zajlik, az felháborító és ijesztő is egyben. Hogy miért? Megmondom őszíntén én csak addig tudom támogatni a technológiai fejlődést, amíg olyan eszközöket gyártunk, melyek nem hoznak önálló döntéseket - helyettünk. Ahogy elnézem sajnos eléggé ebbe az irányba történnek a fejlesztések, mármint afelé, hogy az emberi tényezőt minimalizálják, és a technikai eszközöknek egyre nagyobb hatalmat biztosítsanak - az élet minden területnén. Persze nem zárom ki a lehetőségét annak, hogy vannak területek, ahol szükséges a gép vagy algoritmusok gyorsasága kisebb döntésekben, no de kérem, az emberi jelenlétet tán nem kellene egyre inkább elhanyagolni, mert nem lesz ennek jó vége, mint ahogy arról korábban is már említést tettünk.
Kifejezetten utálom még az olyan piszlicsáré eseteket is, amikor például a monitoron megjelenik egy üzenet, hogy "A frissítéseket sikeresen letöltöttük, telepítése megtörtént, a gép újraindítására van szükség". Ki a faszom kérte, hogy töltsd le, idióta? Ki kérte, hogy telepíts bármit is? Ne tölcsé, ne frissülj, ne indulj magadtól, ne csinálj semmit, érted??! Miért nem lehet olyan operációs rendszert gyártani, amelyik "szűzen" indul, és úgy is marad? Nem tölt semmit, nem frissül, nem telepít, és nem basztat semmivel... Mert akkor tele lesz kiskapuval, és lefertőződik a rendszer? Nem lehet, hogy pont a gyártók írják a vírusokat is, hogy állandóan vedd meg a friss programverziót?? Jó, rendben, talán ezeket az elburjánzásokat még általában ki lehet gyomlálni (már akinek van némi tapasztalata), de azért határozottan az "automatizálás" irányába tolják a világot egyesek. Egy másik példa az automatikusan sötétedő visszapillantó tükör. Egyesek hatalmas találmánynak tartják, én viszont úgy vagyok vele, hogy nélkülem ne hozzon döntést egy kicseszett eszköz! Ha engem nem zavar, sőt figyelmeztet a mögöttem jövő autó világítása, akkor ne tompítsa le ezt egy "okos-tükör"! A navigációs szoftverek is baromi jó találmányok, nagyon élvezetes hallgatni egy sejtelmes szőke női hangot, aki közli velem, hogy "a következő lehetőségnél jobbra" meg hogy "újratervezés", csak az a probléma ezekkel, hogy az ember előbb utóbb teljesen függővé válik, és elveszíti a tájékozódási képességét...
Szoktak panaszkodni ismerőseim, hogy a kirándulások alkalmával manapság már sokkal többet bámuljuk és nyomkodjuk a kütyüjeinket, mint élvezzük a helyszínt ahol vagyunk. Látni ilyeneket, nem? Amikor a marharépa turista fel se néz a kamera LCD kijelzőjéről, és úgy tölt el egy hetet egy festői tájon, hogy egyszer nem nézett valójában a tájra... Na de ez a kisebbik gond talán. A nagyobbik ott kezdődik, amikor majd közli velünk a kamera, hogy ezt a fjordot nem vette fel, mert nem voltak jók a fényviszonyok... :) Az okostelefonokról már ne is beszéljek... Röhej, de az embert szó szerint kiröhögik, amikor a telefonboltban olyan telefont keres, amelyik nem okos. Olyat, amelyik nem hoz helyettem döntéseket. Olyan nehéz belátni merre felé tart ez az út okostojások ott a boltban? Nehéz felfogni, hogy az automatizálással az embert igyekeznek egyre mélyebbre és mélyebbre sülyeszteni, hogy ne értsen semmihez, ne kérdezzen semmit, sőt még olyan hangulat-szavakat is elsütnek a reklámszakemberek, hogy "ez az önök - a felhasználók - érdekében van így", meg hogy "kényelem" ugye? A nejemnek gallyra ment a régi telefonja, és kénytelenek voltunk venni egy újat, és a boltban döbbentünk rá a keserű igazságra:
NEM TUDNAK OLYAN TELEFONT ADNI, AMI NEM "OKOS"!!!
Pontosabban tudnának valami nagyon bonyolult utánrendeléssel, három-négyszeres áron, stb., magyarán arra ösztökélnek - kényszerítenek, hogy mindenképp ezt a szart vedd meg. És az igazán izgalmas tapasztalatok csak ezután következtek! Kábé 3-4 óra szarakodással és gyomlálással tudtuk csak beállítani, hogy NE legyenek folyamatos internet kapcsolatban a futó alkalmazások. Ne frissítsenek állandóan. Ne töltögessenek, ne wi-fi-zzenek, ne ajánljanak semmit, és ne vásároljanak semmit. Nekem nem volt ilyen jellegű tapasztalatom eddig, és elképesztő b+, hogy az "internet beállítások" menüpontban ez a fos okos telefon kapásból felugrik a netre, anélkül hogy erre bármiféle utasítást kapott volna éééééés kapásból töménytelen játék letöltésére invitál. Engem inkább irritál...
Szóval nem egyszerű az eset. Helyettünk hoz döntéseket, és még ennél is nagyobb baj, hogy kizárólag a szórakozás irányába! Egy igazán okos telefon nem biztos, hogy végletekig lebutított felhasználóknak kellene készüljön, hanem az lenne a célszerű, hogy biztosítsa a lehetőségét a testreszabásnak - de nem csak felületi, kinézeti szinten, hanem mély programozás szinten. Na, erre persze várhatok, mert nem erre megy ez a piac, hanem teljesen más irányba. Olyan irányba, amely út végén vannak a professzionális mega-multi-kulti-gyártók (diktálók), meg a csont-hülye fogyasztók (virtuál rabszolgák). Más nincs.Az újvilágrendi programba természetesen ez úgy passzol mint róka a lyukba.
Végletekig specializálják a szakmákat is, nehogy esetleg legyen néhány tag, aki fentebbről nézi és átlát bizonyos összefüggéseket. Nem, ilyenre nincs szüksége az ÚJV urainak, csak engedelmes, specializálódott, bekussolt, lebutított munkásra. És sajnos ilyeneket okád ki magából a Gyár. Tök mindegy hány iskolát végzett és hány diplomája van.
Olyan fejlesztésekről is hallani, ahol az emberi tudat és a számítógép teljesen összekapcsolva dolgozik. Ez nyílvánvalóan megint valami kurvára természetellenes, teremtés-ellenes tevékenység, hiszen ez bár egyfajta beismerése a közös Tudatmező létezésének, ám e mellett, vagy inkább ezzel szemben egy - az eredetihez megszólalásig hasonlító, de - lemásolt, virtuálisan kiépített tudat-világot hoznak létre. És nem kétséges, hogy efelé igyekeznek terelgetni az emberiséget is, egy alternatív, virtuális realitás felé, melyben "természetesen" már ki van zárva a Teremtői energia és bölcsesség, és tökéletesen kontrollálva van minden a programozók által (bárkik is legyenek azok). Nem jó irány ez kéremszépen, nem túl jó. És nem tudni meddig menetelünk még ebbe az irányba... Csak azt tudni, hogy ennek az útnak pokoli jó a marketingje...
Persze az is lehet, hogy csak én dramatizálom túl a dolgot. Lehet, hogy az emberek többségének megfelel és kényelmes ez az út, ahol ő mint fogyasztó teljesen mentesül mindenféle felelősség alól, és egy kényelmes, a valóság szempontjából ingerszegény, viszont virtuális szempontból csurig ingerelt vájatban menetelhet előre a... vágóhídra. No nem. Én, köszönöm, nem kérek ebből. De talán van másik út...? Meddig menjünk, meddig mehetünk el a technológiai fejlődéssel? Egyáltalán szükséges-e és egészséges-e ez az állandóan kikényszerített, de kizárólag technológiai jellegű fejlődés? Ez az út tényleg a csillagháborús 4D jövőbe vezet? Hát erre akarunk menni? Vagy mindenki kap egy döntési lehetőséget? Vagy már meg is kaptuk, eldöntöttük? Jó lenne tudni...
Amíg kénytelen vagyok, benne élek ebben a rendszerben, de az igazat megvallva szarok az egészre. Pakolom a tűzifát be a helyére, rakom el a palántákat a földbe, és igyekszem távoltartani a családomat a túlzott "kütyü-függéstől". Mást nem igazán tehetek egyelőre.
Amíg kénytelen vagyok, benne élek ebben a rendszerben, de az igazat megvallva szarok az egészre. Pakolom a tűzifát be a helyére, rakom el a palántákat a földbe, és igyekszem távoltartani a családomat a túlzott "kütyü-függéstől". Mást nem igazán tehetek egyelőre.